Mobile: +90 530 668 62 46 |  Mail: info@siradisi-isler.com

Macera Parkı Hakkında Herşey

Adventure parklar & Macera parklar & İp parkurları

Unutmamalıyız ki adventure parklar (macera parkları) insanların kaliteli zaman geçirmesi ve eğlenmesi için vardır. Eğer güvenlik önlemleri iyi düşünülmemiş bir parkur içerisinde dolaşıyorsanız, bu iş sizin ve sevdikleriniz için eğlenceden çıkar ve büyük bir riske dönüşebilir.

Sıra dışı işler ekibi olarak macera parkları konusunda ki tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak ve sizlere yeni bir bakış açısı kazandırmak istedik.

Adventure (İngilizce – Türkçe) anlamı

  1. Tehlikeye atmak, şansa bırakmak
  2. Cesaret etmek, göze almak, atılmak

Park (İngilizce – Türkçe) anlamı

Bir yerleşme merkezinde halkın gezip hava alması için düzenlenmiş ağaçlı ve çiçekli büyük bahçe, millet bahçesi 

 

 

Adventure park

  1. Macera parkı, macera sporlarının yapıldığı park (kaya tırmanışı, kayıkçılık,kaya tırmanışı,slackline vs. gibi)

İngilizcede macera parkı, macera sporlarının yapıldığı yer anlamına gelmektedir.

Adventure parklar ilk olarak ağaçlar üzerinde oluşturulan platformlar ve bu platformarın birbirlerine bağlanması için yapılan zorlu geçişlerle oluşturulmuş parkurlardır. Amaç sizi biraz zorlamak ve yükseklik ile problem çözme yeteneğinizi test etmektir.

Adventure parklar  2 şekilde kurulabilimektedir.

1. Doğal ortamda (ağaçlar üzerinde)

2. Yapay ortamda (direkler ve metal bağlantılar üzerinde)

Adventure parklarda neden eğlenceli ve sıra dışı hissettirir ?

Adventure parklar (macera parkları) Günlük hayatımızda yürüken koşarken karşılaşamayacağımız çeşitli geçişler ve çeşitli zorluklar barındırır, bu geçişleri aşmaya çalışırken yükseklik korkusu ile yüzyüze gelirsiniz.

İyi yapılmış bir adventure parkta olması gerekenler?

(geçişlerin zorluğu ve kalitesi) tamamen problem çözmeye ve yükseklik olgusuna odaklandığınızdan, diğer tüm dış etkenleri unutur, stresten uzaklaşır, zamanı kaliteli geçirirken aynı zamanda yorulursunuz. İşte tüm bu etkenler yüzünden adventure park (macera parkı) parkurunu bitirdiğinizde kendinizi rahatlamış hissedersiniz.

Adventure parklar ve çocuklar için önemi?

Çocukların zeka ve beden gelişimlerinde oynadıkları oyuncaklar ve karşılaştıkları problemler çok önemlidir. Bu yüzdendir ki spor yapan çocukların yapmayanlara oranla beden ve zeka gelişimleri daha iyi olur. Spor olgusu içinde her zaman bir problem ve çözüm barındırır. Çocuklarınızın oynadıkları oyuncalarını,yaptıkları sporları ve mekanlarını değiştirmek monotonluğu öldürür ve yeni bir bakış açısı geliştirmesini sağlarsınız.

Günümüzde çocuklarımız aktivitelerini masa başında yapmakta ve beden gelişimi konusunda pek fazla aktiviteye katılmamaktadır. Bilgisayar ve tablet başında geçirilen zamanın çocuklarımız için ne kadar büyük bir tehlike olduğunun farkındamısınız? Gerçek hayat ve problemler dışarıda, çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sunmak istiyorsanız, onları hayata hazırlamaya başlayın.

Birlikte sokağa çıkın, problemler sunun, çözümlerini izleyin, onlara yeni bakış açıları kazandırın. Bilgisayar ortamında sağlayamayacağınızı bizler biliyoruz, iyi düşünülmüş ve çocuğunuza uygun zorlukta bir adventure park veya tırmanma parkurunda birlikte vakit geçirebilir, çocuğunuzla doğru bir iletişim kurabilirsiniz.

 

İyi yapılmış bir adventure park (macera parkı) nasıl anlaşılır?

iyi yapılmış bir adventure parkta olması gereken unsurlar önem sırasına göre şunlardır;

1. Güvenlik sistemleri kalitesi ve çalışma yöntemi

adventure parklar için yapılan güvenlik sistemleri şu şekilde çalışır; misafir adventure park içerisinde güvenlik hattına girdiğinde ve adventure park içerisinde dolaşırken hattan çıkmasını ve düşmesini engelleyen sistemdir.

Güvenlik sistem siz  yaşam hatından çıkmak isteseniz dahi sizi yaşam hattında tutarak düşmenizi engeller. 

Güvenlik sistemleri raylar ve çelik halat üzerine takılan özel aparatlar ile parkur güvenliği sağlanmaktadır.

Kullandığımız güvenlik sistemleri örnekleri

Bornack ssb sistem çift bağlantı noktası ile çalışmaktadır.

Saferoller güvenlik sistemi tek bağlantı aparatı içerir, bornac ssb sistemi gibi tak çıkar gerektirmez. Sistemden çıkarılmaz.

DEVAM EDEN GÜVENLİK SİSTEMLERİ VİDEOSU

 2. Kullanılan ekipmanların standartları

Kullanılan ekipmanların uluslar arası dağcılık federasyonu ve CE standartlarına uygun üretilmiş olması ve sertifikaya sahip olması gerekmektedir.

3. Koruyucu ekipmanların ve sistemlerin yeterliliği

Adventure park (macera parkları) içerisinde gezinirken zorlu etaplar ile karşılaşacak, çelik halat ve ahşap malzemelerin arasında yürüyeceksiniz. Burada dikkat edilmesi koruyucu ekipmanların yeterliliğidir. Eldiven, kask, düşmeyi önlemesi için harnes ve bağlantı aparatları, tulumlar ve ayrıca çocuklarımız için dizlik ve dirseklikler.

4. Parkurların ve geçişlerin yaş gruplarına uygunluğu

Adventure park (macera parkları) yapısı gereği sizi problem çözmeye ve zorlamaya yönelik olması gerekmektedir.her yaş grubunda ki kas kuvvet ve zeka gelişimi farklı olduğundan dolayı Adventure parklar (macera parkları) her yaş grubuna yönelik ve ayrı ayrı parkurlardan oluşmalıdır.

Sıra dışı işler ekibi olarak kurduğumuz adventure parklarda 4 ayrı etap önermekteyiz.

  • Küçükler için (6-9 yaş)
  • Yıldızlar  için (9-12 yaş)
  • Gençler için (12-17 yaş)
  • Yetişkinler (+18)

 

 5. Parkurda kullanılan geçişlerin ve zorlukların benzersiz olması (birbirini tekrar etmemesi)

Eğer her yaş gruna yönelik ayrı ayrı parkurlara sahipseniz misafirleriniz daha keyifli ve kaliteli vakit geçirecektir.

Adventure park (macera parkları) nı değerlendirirken müşterilerimizin en çok yaptığı hata olan ne kadar metre halat kullanılacağı veya kaç metre tül ahşap gideceği ile ilgili karşılaştırmalarıdır.

Adventure park (macera parkları) kaliteli yapan en önemli etken kaç değişik şekilde geçiş ve zorluk kullanıdığınızdır.

Size sunulan teklifte ki kullanılan materyallerin metre tülü veya adedi size daha kaliteli bir adventure parka sahip olacağınız anlamına gelmez.

Eğer iyi bir adventure parka sahip olmak isterseniz, geçişlerin ve zorlukların yaş gruplarına uygunluğuna ve farklılıklarına bakmanızda fayda var.

6. Parkuru oluşturan malzemelerin uygunluğu (metal, ağaç, çelik halat vs.)

Adventure park (macera parkları) oluştururken kullanılan malzemelerin suya, soğuk-sıcağa, çatlamaya, paslanmaya, darbeye, genleşmeye karşı dayanıklı olup olmadığı çok büyük bir önem taşımaktadır.

Eğer kullanılan ağaç türünün çatlaması ile durumunda misafiri yaralayabileceğini veya kullanılan çelik halatın paslanması durumunda misafirin tetenoz riski taşıyabileceğini bilmenizde fayda var.

7. Güvenlik personelinin eğitimi ve kalite anlayışı (prosedüre bağlılığı)

Güvenlik her şeyden önce gelir, yukarıda ki tüm maddeleri doğru yapmış olsanız bile eğer kaliteli bir eğitimden geçmiş, sertifikalı bir personel ile çalışmıyorsanız, kazalar kaçınılmaz olabilir.

Yukarıda ki tüm maddeleri yerine getirdiğinizde kaliteli ve herkesin keyifle katıldığı bir macera parkına sahip olmanız kaçınılmazdır.