Mobile: +90 530 668 62 46 |  Mail: info@siradisi-isler.com

Tırmanış duvarları hakkında herşey

 

 

Tırmanış duvarları dağcılık sporunu icra eden kişilerin kötü hava şartlarında antrenman yapamaması sebebi ile düşünülmüş ve hayata geçirilmiştir.

Günümüzde tırmanış duvarlarının bu kısa tarihi bilinmesede yabancı turistlerin ve çocukların çok ilgi gösterdiği aktivitelerden biridir.

 Tırmanış duvarları türleri nelerdir ?

tırmanış duvarları; tırmanış stilleri, ebatları, amacına ve yerine (ortamına) göre birbirinden ayrılmaktadır.

  • Doğal kaya tırmanış alanı
  • Yapay tırmanış duvarı

 

DOĞAL KAYA TIRMANIŞ ALANI ÖRNEK RESİMİ ÜSTTE Kİ GİBİDİR.

 

 

 YAPAY TIRMANIŞI DUVARI ÖRNEK RESİMİ ÜSTTE Kİ GİBİDİR.

 

 

Yapay tırmanış duvarları da kendi içlerinde içerdiği malzemeye göre 3 çeşide ayrılmaktadır.

  • Plywood
  • Fiberglas
  • Plexiglas 

yüzeylere sahip birbirinden görünüş olarak farklı fakat teknik olarak aynı özelliklerde ki tırmanış duvarlarıdır.

Yüzeylerine göre tırmanış duvarları özellikleri nelerdir ?

Plywod tırmanış duvarları; tek 220*170 cm den oluşan, kalınlıkları ise 14mm ile 25 mm arasında değişen plakaların birbirlerine monte edilerek oluşturdukları tırmanış yüzeyleridir. plywood yüzeyler çok pürüzsüz olması sebebi ile tırmanıcıların tırmanış yüzeyini kullanamaması gibi sebeplerle özel bir boya ile boyanarak özel sürtünme yüzeyi yaratılmaktadır. yüzeyler üzerine yerleştirilmiş tutamaklar ile tırmanmaya başlayabilirsiniz. tırmanış duvarında istediğiniz zaman bu tutamakların yerlerini değiştirebilir ve yeni rotalar hazırlayabilirsiniz.

Plywood tırmanış duvarları ağırlığı ve montajı ve dayanıklılığı sebebi ile daha çok tercih edilen tırmanış duvarlarındandır.

(maaliyet puanı 10/5, performans 10/8, ekonomi ++A, ilgi çekici özelliği 10/8 )

 

PLYWOOD YÜZEYİNDEN OLUŞAN UZUN TIRMANIŞ DUVARI TEMSİLİ (ÜSTTE) 

 

 

Fiberglas tırmanış duvarı; 100*100 cm den oluşan, kalınlıkları 25 mm ve üzeri olmak zorunda olan (hassas malzemelerdir) fiberglas tekniği ile oluşturulurlar. oluşturulan bu parçalar birleştirilerek büyük bir tırmanış duvarı elde edilebilir. Teknolojinin gelişmesi ile tek bir parça halinde de üretilebilmektedir.

Fiberglas tırmanış duvarlarının yüzey şekilllerinin kaya tırmanışı yüzeyine benzetilebilmesinin dışında artısından çok eksisi olan bir malzemedir. plywood malzemelere nazaran daha az dayanıklı olan bu malzemeler üretim ve işçiliği yüzünden çok maaliyetli tırmanış duvarlarıdır.

Minmum 25 mm olmak zorunda olan bu malzemeler ileride tırmanış duvarının şeklini değiştirmek istediğinizde sizin karşınıza bir sorun olarak çıkmaktadır. 2 yıl içerisinde kolayca çatlayan ve kırılan bu malzeme dış görünüşü dışında pekte kullanışlı değildir. Spor tırmanış yarışmalarında kullanılmazlar.

(maaliyet puanı 10/9, performans 10/3, ekonomi +C,ilgi çekici özelliği 10/8 )

 

 

 FİBERGLAS YÜZEYİNDEN OLUŞAN BİR KISA KAYA EMNİYETSİZ TIRMANIŞ  DUVARI (ÜSTTE)

 

 

Plexiglas tırmanış duvarları; dayanıklı bir malzeme olan plexiglas dünyada birçok noktada kullanılmaktadır. Plexiglas malzeme saydan bir yapısı vardır fakat buna karşın çok dayanıklıdır. Yüzeyinin prüssüz olması sebebi ile tırmanıcılar tarafından çok tercih edilmesede tırmanış sporuna yeni başlayan misafirlerimiz için çok ilgi çekicidir.

Plexiglas tırmanış duvarlarının saydam yapısı sayesinde tırmanırken önünüzde olup bitenleri rahatça görebilir ve ne kadar yükseldiğinize bakabilirsiniz. Oteller gibi dış görünüşe önem veren tesisler için mükemmel bir tercih olan plexiglas tırmanış duvarları talepleriniz ve bütçeniz doğrultusunda şekillenen tekliflerimizde otel müşterilerimiz için kaliteli ve  uygun ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır.

 (maaliyet puanı 10/7, performans 10/9, ekonomi +B, ilgi çekici özelliği 10/9 )

 

Boyutlarına göre tırmanış duvarları

Kısa kaya tırmanış duvarları (bouldering )

Uzun duvar tırmanışları